Cukierek albo psikus!

Halloween, święto obchodzone 31 października. Dzień, o którym można rzec, że kultywowany jest na Zachodzie w tak uroczysty i wszechobecny sposób, jak słynne Walentynki. Ale czy jest tak samo popularne w naszym kraju, jak święto zakochanych?

Myśląc o Halloween, pierwszym skojarzeniem jest świecąca dynia ze strasznym wyrazem twarzy oraz dzieci (najlepszym przykładem są amerykańskie filmy, głównie komedie, zawierające w sobie czarny humor) biegające w strasznych przebraniach od drzwi do drzwi  tylko po to, by dostać kilka cukierków. Czy u nas to święto jest tak samo popularne, jak w Ameryce? W coraz większym stopniu tak. Przeglądając portale społecznościowe coraz częściej trafiamy na posty dotyczące samego Halloween czy tagi typu #prostymakijażnahalloween #przebranianahalloween. Święto to jednak najhuczniej obchodzone jest w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii i Irlandii, i właśnie tam cieszy się największą popularnością. W Polsce zaś pojawiło się w latach 90. Z tej okazji organizowane są imprezy kulturalne w klubach, w których bierze udział bardzo duża liczba osób. Oczywiście podstawą takiej imprezy są straszne przebranie i makijaż, o których nie można zapomnieć.

Pojawia się pytanie, czy to święto jest zgodne z naszą tradycją czy to tylko proces globalizacji, której wpływ jest coraz większy? Nad odpowiedzią na to pytanie każdy z nas powinien się zastanowić, zwłaszcza, że listopad w Polsce powinien być miesiącem refleksji, chociażby ze względu na Uroczystość Wszystkich Świętych.

The following two tabs change content below.
Dominika Karpinska

Dominika Karpinska

Studiuję dziennikarstwo i komunikację społeczną. Dobra kuchnia i sport to coś, co uwielbiam. Jestem bardzo ciekawa świata, marzą mi się podróże. Wolny czas lubię poświęcić na czytaniu dobrych książek.
Dominika Karpinska

Ostatnie wpisy Dominika Karpinska (zobacz wszystkie)