„Codziennie chodzę z głową w chmurach” – Rafał Pruszkowski

Malaysia Airlines Airbus A380Rafał jest studentem trzeciego roku dziennikarstwa i komunikacji społecznej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Jest amatorem w robieniu zdjęć, ale jego fotografie mają nietypowy charakter. Nie są to bowiem wydarzenia, portrety, czy krajobrazy. Fascynują go samoloty, a swoje prace wykonuje w niezwykle interesujący sposób. 

„Wiele osób pyta po prostu skąd? Chodzi o fotografię lotniczą, ale tę dość nietypową. Dokładniej o fotografowanie samolotów latających wysoko nad ziemią. Najprościej rzecz biorąc takich, które latają „ze smugą”. Wydaje się to być nierealne, abstrakcyjne, że można uwiecznić samolot lecący nawet 13 kilometrów nad ziemią. Uwiecznić w taki sposób, że widać na nim okna, nazwę linii i inne, najdrobniejsze detale.
Zaczęło się to kilka lat temu, gdy jeszcze chodziłem do gimnazjum. Sporo wcześniej zainteresowałem się lotnictwem, co pewnie tylko pomogło mi kontynuować moją pasję dalej. Jak każdy patrzyłem sporo w niebo, ale mnie ciekawiła jedna rzecz. Co zostawia wielkie, białe pasy nie niebie? Postanowiłem kupić lornetkę, a wszystko co przelatywało skrupulatnie zapisywałem. Godziny, a także w miarę możliwości modele maszyn. Krok po kroku, samolot po samolocie postanowiłem, że pora spróbować swoich sił w fotografii. W tym roku będzie to już 5 lat, od kiedy fotografuję stalowe ptaki na naszym niebie. Wiele testów sprzętu optycznego, lornetek, lunet, teleskopów. Ten rodzaj fotografii obnaża wszelkie słabości testu. Obecnie używam teleskopu Synta 8 oraz lustrzanki cyfrowej Canon EOS, ale ważniejsze jest nastawienie. Szczególnie cierpliwość, pewna ręka oraz to, co najważniejsze – pasja ponad wszystko.” – Rafał Pruszkowski

The following two tabs change content below.
Katarzyna Leszczyńska

Katarzyna Leszczyńska

W Coś Nowego: tańczę, śpiewam, recytuję. Po prostu Kasia.