Ciche wołanie o pomoc

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega! Samobójstwo stało się problemem społecznym. Rocznie na świecie życie odbiera sobie ponad 800 tys. osób. Pod względem liczby ofiar tego zjawiska, Polska zajmuje trzecie miejsce w Unii Europejskiej.

W 2014 roku 6165 Polaków popełniło samobójstwo. Mimo, że w ubiegłym roku liczba ta spadła do 5405 osób, statystyki wciąż są zatrważające. Przez ostatnie 4 lata, liczba samobójców poniżej 30. roku życia utrzymywała się na poziomie 900-1000 rocznie. WHO zaznacza, że sytuacja może się jeszcze pogorszyć. Przyczynia się do tego rosnący odsetek osób (w tym dzieci) cierpiących na depresję czy inne choroby psychiczne. Problem jest jednak bardziej złożony. Do grup zwiększonego ryzyka należą ludzie społecznie izolowani, mający kłopoty finansowe, czy przewlekle chorzy.

80% samobójców wysyła sygnały, które mogą zaalarmować bliskich. Nienaturalne zachowanie, zmiany nastroju, zaniedbywanie obowiązków, oddalenie się od znajomych – jeśli je u kogoś zaobserwujemy, powinniśmy z nim porozmawiać. Możliwe, że potrzebuje naszej pomocy. Nie możemy też ignorować symptomów depresji u siebie. Pierwsze objawy, takie jak apatia czy długotrwałe przygnębienie, często bywają bagatelizowane. Im wcześniej jednak zdecydujemy się na interwencję, tym łatwiej będzie nam zwalczyć chorobę. 

Nie trzeba od razu iść do psychiatry. Każdy, a w szczególności osoba cierpiąca na zaburzenia psychiczne, może odczuwać lęk przed taką wizytą. W przypadku jakichkolwiek obaw możemy zadzwonić na darmowy i anonimowy telefon zaufania. Pracujący tam specjaliści mają wszelkie kompetencje by rozwiać ewentualne wątpliwości i wskazać gdzie należy zgłaszać się po pomoc.

Życie jest piękne! Jesteśmy skorzy powtarzać ten frazes wtedy, gdy jest nam dobrze. Pamiętajmy jednak, by codziennie dbać o radość z tego wielkiego daru. W obliczu wielkiej tragedii, jaką niewątpliwie jest plaga samobójstw, nie pozostańmy obojętni na drugiego człowieka, otwierajmy się na innych i pozwólmy im otworzyć się na nas.

The following two tabs change content below.
Krzysztof Chomicz

Krzysztof Chomicz

Wiecznie niewyspany student dziennikarstwa. Radomianin całym sercem. Trzeci z dziesięciu, już niebawem milioner, następnie familiarder. Większość czasu zajmuje mi oglądanie meczy Milanu i Barcelony, słuchanie amerykańskiego rapu i nauka prawa.
Krzysztof Chomicz

Ostatnie wpisy Krzysztof Chomicz (zobacz wszystkie)