„Ciasna jest brama i wąska droga, która prowadzi do życia” Ks. Pawlukiewicz na KUL

20 minut do rozpoczęcia a sala, w której ma odbyć się spotkanie w ramach cyklu „Duchowość Kobiety i Mężczyzny” wypełniona po brzegi. Miejsca siedzące w CTW KUL zajęte, ludzie stoją, lokują się na podłodze, parapetach i schodach. Na to spotkanie z ks. Piotrem Pawlukiewiczem czekało wiele osób.

 

„Ave, ave, ave.” – próba mikrofonu zakończona pomyślnie. Zaczyna się.

„Szatan przychodzi aby kraść i aby zabijać, zabija przez to że kradnie. Udają się nieraz najbardziej zuchwałe kradzieże” – tymi słowami rozpoczyna ks. Pawlukiewicz. Gość, przez pryzmat autentycznych, ludzkich historii ukazał, w jaki sposób działa szatan, jak szybko można zatracić się w dzisiejszym, ciągle pędzącym świecie. Na przykładzie pewnego zakonnika, który pomylił Kaina z Ablem, zobrazował jak Pan Bóg potrafi zło, zamienić w dobro. Zabawna historia – niezwykle znaczące przesłanie.

„Szczęście – to nie znaczy wesołkowatość”

„Co to znaczy być żywym człowiekiem? Czy to zawsze znaczy być radosnym? Nie ma nic bardziej wkurzającego jak radosny, zadowolony z siebie człowiek” – intryguje ksiądz. Odpowiedź na pytania znowu łączy z humorystycznymi historiami, po czym konkretyzuje: „Mieć życie od Boga to znaczy – jak płaczesz to płaczesz, jak się śmiejesz to się śmiejesz, jak walisz w gębę to walisz w gębę, jak się cieszysz to się cieszysz, jak się smucisz to się smucisz”. Pogoda ducha, dystans do rzeczywistości, nienaganny optymizm – to tylko niektóre z określeń, jakie można przypisać ks. Piotrowi Pawlukiewiczowi. Swój niezwykły charakter umiejętnie oddaje w tym, co mówi. Poucza, bawi, skłania do refleksji. W komicznych anegdotach przemyca istotne spostrzeżenia.

 

Spotkanie z duchownym zorganizowało Duszpasterstwo Akademickie KUL w ramach cyklu „Duchowość Kobiety i Mężczyzny”.

The following two tabs change content below.
Avatar

Angelika Cygal

e-mail: cygalangelika@gmail.com
Avatar

Ostatnie wpisy Angelika Cygal (zobacz wszystkie)

Napisz komentarz