Cenna szkatułka

Uważa się, że miłość jest największą potęgą świata, która zdoła pokonać wszystko. Problem Harpagona, głównego bohatera sztuki Moliera pt. „Skąpiec”, łamie wszelkie konwencje. Jego chciwości nic nie jest w stanie zniszczyć – nawet rodzicielska miłość do swoich dzieci i kobiety, która zagościła w jego sercu.  Historia tytułowego Skąpca łamie wszelkie zasady i złudne nadzieje. Z pozoru bardzo prosta w odbiorze postać z czasem staje się niepojęta i trudna do zrozumienia. Rodzi się pytanie: co sprawiło, że jego serce zostało tak zniszczone? Harpagon to ślepiec, bo zdaje się nie zauważać prawdziwych życiowych wartości, dzieci które go otaczają i próbują wbrew jego woli walczyć o swoje szczęście. Przez swoją obsesję zniechęca do siebie wszystkich ludzi. Jego chorobliwa mania oszczędności wywołuje szok.

W scenie, w której bohater dowiaduje się o zniknięciu swojej cennej szkatułki, widz ma okazję obserwować największą apogeum obłędu, w jaki wpada człowiek po stracie czegoś, co uważał za najcenniejsze: „Jestem zgubiony, zamordowany! Gardło mi poderżnęli (..)Wydarto mi ciebie, wszystko skończone dla mnie, nie mam co robić na świecie. Stało się; już nie mogę; umieram; już umarłem”[1].

„Skąpiec” to pełna ekspresji, emocjonalności i komizmu historia człowieka uwikłanego we własną pułapkę uwielbienia dla pieniędzy. Niejedna scena tej komedii i z pewnością zaskoczy czytelnika. Czas poświęcony lekturze tego dramatu to okazja to zrozumienia tego, jak nasze osobiste zaślepienie może niszczyć i unieszczęśliwiać innych ludzi.

The following two tabs change content below.
Natalia Nigborowicz

Natalia Nigborowicz

Jestem Natalia, pasjonują mnie podróże i odkrywanie świata. Wolny czas chętnie poświęcam dobrej książce. Zawsze przegrywam z kawałkiem czekolady.
Natalia Nigborowicz

Ostatnie wpisy Natalia Nigborowicz (zobacz wszystkie)