,,Bycie niezależnym to bycie szczęśliwym człowiekiem” – Marta Szwonder o walce z chorobą

DSC_8865Magda Szwonder jest studentką Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a także magistrem filologii klasycznej. Od dziecka zmaga się z mózgowym porażeniem dziecięcym. Potrzebuje jeszcze około 100 tysięcy złotych, aby mogła spełnić swoje marzenie o samodzielności.

Historia życia

Magda ma za sobą wiele operacji. Tygodnie w gipsach, strach, ból, a także walka z własnymi słabościami. Udało się, mogła chodzić samodzielnie. Jej marzenie o tańcu na własnej studniówce spełniło się. Świat stanął dla niej otworem. Niestety w 2009 roku ostatni zabieg kostny nie powiódł się. Zbyt duże i niedokładnie wymierzone zespolenie kostne przy zabiegu spowodowało późniejsze komplikacje, a w konsekwencji połamanie kości udowych i ich złe zrośnięcie. Znów nie mogła samodzielnie postawićDSCN0619 kroku i musiała poruszać się przy pomocy chodzika. Do tej pory w Polsce nie znalazł się nikt, kto chciałby ją zoperować i naprawić nieudany zabieg. Wielokrotnie słyszała, że trzeba go wykonać ponownie, jednak nikt nie podjął się poprawkowej operacji, bojąc się odpowiedzialności. Magda wraz z rodziną zaczęła szukać pomocy nie tylko w Europie, ale też na całym świecie.

Jest pomoc!

Pomoc odnalazła się ponad 10 tysięcy kilometrów od Polski, w USA, w klinice Dr. Paleya w West Beach na Florydzie. Jako jedyny lekarz po obejrzeniu dokumentacji zdecydował, że może podjąć się operacji, która daje spore szanse na powrót do pełnej sprawności i aktywnego życia.

Potrzebne 100 tysięcy złotych

Kwesta podczas występu Maryli Rodowicz
Kwesta podczas występu Maryli Rodowicz

Barierą do spełnienia marzenia Marty są pieniądze. Koszt operacji to około 80 tysięcy dolarów, plus koszty pobytu na Florydzie (6-12 tygodni). Brak sprawności fizycznej na co dzień przeszkadza w funkcjonowaniu. Każdy krawężnik, wejście do autobusu, czy tramwaju to walka. Magda potrzebuje też pomocy osoby trzeciej w codziennym funkcjonowaniu. Każdy kolejny dzień jest naznaczone bólem i cierpieniem. „Dla mnie to nie jest tylko sprawność, to możliwość bycia niezależnym, szczęśliwym człowiekiem z możliwością pójścia tam, gdzie tylko nogi poniosą. W Polsce nie dostaliśmy dofinansowania z NFZ-u, gdyż lekarze, pomijając temat nieudanego zabiegu, stwierdzili, że skoro mam porażenie mózgowe i tak nie warto nic robić, bo po co?” – opowiada Marta. W Polsce nie udało jej się wywalczyć sprawności. Zablokowano jej szansę na normalne życie. Prosimy o pomoc, aby Marta mogła wrócić do samodzielnego poruszana się, a także mieć możliwość spełnienia swoich marzeń. Największym z nich jest: móc pójść tam, gdzie tylko nogi poniosą.

Wpłaty można kierować na:
stronie Marty: http://pomozmarcie.pl
Zbiórka na siepomaga.pl :http://www.siepomaga.pl/f/zdazyczpomoca/c/1272

AKTUALIZACJA:
Marta Szwonder jest po pierwszej, udanej operacji w USA, niestety konieczna jest kolejna, równie kosztowna. Dlatego zachęcamy do wsparcia Marty i wysyłania smsów na numer: 72365, o treści: S1272 koszt 2.46.
Kwota z smsów zostanie przeznaczona na operację Marty Szwonder.
www.siepomaga.pl/wyprawa

The following two tabs change content below.
Sylwia Kędzierawska

Sylwia Kędzierawska

Studentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Ulubiony zespół to bez wątpienia One Republic. Uwielbia słuchać wersów Pezeta. Książka do której często wraca: "Uratuj mnie" Guillaume Musso. Największe marzenie? Zwiedzić Los Angeles i Nowy Jork.