Być widocznym znaczy przeżyć

32386n-1381161728tObowiązkowe noszenie elementów odblaskowych jest nakazane od 31 sierpnia 2014 roku. Jednak nie każdy stosuje się do przepisu. Co tydzień pokonując trasę Chełm-Lublin w godzinach wieczornych, wielokrotnie mijam osoby bez widocznych elementów odblaskowych. Czy ludzie nie mają wyobraźni? 

Potrącenie pieszych, poruszających się po zachodzie słońca, może skończyć się potłuczeniem, ale także utratą życia. Kierowca pojazdu, poruszającego się 80km/h, osobę w odblaskach widzi około 150 metrów przed sobą, natomiast osobę bez odblasków – 30 metrów. W pierwszym przypadku ma około 7 sekund na zastosowanie odpowiedniej reakcji, a w drugim około 1,2 sekundy.

niechroniony-odblaskowe-126599

Spójrzmy na obrazek poniżej. Zdjęcie realnie przedstawia w jakiej odległości kierowca kierujący pojazdem widzi osobę z odblaskami oraz bez.

odblaski

Dobrym rozwiązaniem byłoby zorganizowanie akcji ,,Darmowe odblaski dla każdego”. Niektórym nie chce się po prostu wydawać pieniędzy, a darmowe odblaski mogłyby nakłonić ludzi do przestrzegania przepisu. Jako kierowca apeluję o poruszanie się po drogach w elementach odblaskowych, które mogą uratować Wam życie.

The following two tabs change content below.
Sylwia Kędzierawska

Sylwia Kędzierawska

Studentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Ulubiony zespół to bez wątpienia One Republic. Uwielbia słuchać wersów Pezeta. Książka do której często wraca: "Uratuj mnie" Guillaume Musso. Największe marzenie? Zwiedzić Los Angeles i Nowy Jork.