Nie bójmy się pająków

Czy chorobliwie boisz się pająków ? Czy sam widok ośmionogiego bezkręgowca sprawia że drżą ci kolana ? Czy często zdarza Ci się sprawdzać pewne zakamarki w twoim domu, tylko dlatego, by upewnić się, że nie skrywa się w nich jakiś pająk ? Jeśli na wszystkie te pytania odpowiedziałaś lub odpowiedziałeś twierdząco, to wszystko wskazuje na to, że chorujesz na bardzo popularną fobie, jaką jest arachnofobia.

Fascynująca natura

Krzyżak ogrodowy fot. M. Wałek

Czy pająk na suficie stoi, czy wisi? – zapytał mnie kiedyś znajomy. Okazało się, że trochę tak, a trochę tak. Bo pająk jest zwierzęciem wyjątkowym. Żyjącym wbrew fizyce i estetyce, trochę jakby nie z tego świata. Dlatego jednocześnie fascynuje i budzi lęk. Pająk jest specyficznym stworzeniem. Małym, mogącym wejść wszędzie, o kosmatych ośmiu nóżkach, przemykającym niezauważalnie po naszym domu. I może właśnie ta myśl, że pająk upodobał sobie kąty ludzkich mieszkań, piwnice, strychy jest tak przerażająca. Nie dość, że bywają jadowite – wyobraźnia podpowiada, że wszystkie są śmiertelnie niebezpieczne – to jeszcze mieszkają wśród nas. Przekraczają osobistą przestrzeń człowieka. Ale czy faktycznie są tak straszne jak o nich się myśli? Czy rzeczywiście są takim złem?

Pająk wcale nie taki straszny

Tygrzyk paskowany fot. M.Wałek

Zastanówmy się, dlaczego pająk wybiera nasz dom? Z przekory? Złośliwości? Chęci pożarcia człowieka żywcem? Nie. Pająki upodobały sobie mieszkania ludzi, gdyż jest to dla nich

najłatwiejsza arena polowania. Dostają się do środka poprzez uchylone okno. Budują pajęczynę i czekają przyczajone w kącie na swoją ofiarę. Ten niegroźny bezkręgowiec tworzy swoje sieci w miejscu, gdzie najczęściej pojawiają się owady. To jego największa zaleta. Łapie i zjada muchy, komary oraz inne szkodniki przebywające w mieszkaniu. Dzięki niemu w nocy nie ugryzie cię natrętny komar, a w dzień nad nosem nie będzie brzęczeć mucha. W dodatku, żaden z żyjących w Polsce ośmionogów nie jest groźny. Oczywiście, mają jad, ale, po pierwsze jest on zbyt słaby dla takiego olbrzyma jakim dla pająka jest człowiek, a po wtóre jego użytkownik ma zbyt drobne szczękoczułki, żeby przekłuć twardą zbroję jaką jest skóra człowieka. Nie są

groźne, za to są piękne. Wiele gatunków jest idealnymi modelami dla początkującego fotografa, chcącego spróbować czegoś innego niż wszyscy.

 

Kątnik olbrzymi fot. M.Wałek

Starsi ludzie słusznie darzą wielkim szacunkiem te owady. Powstało o nich nawet wiele wierzeń. Jeden z nich mówi, że pająk na ubraniu zwiastuje przypływ pieniędzy. Inny o tym, że specjalne zabicie stworzonka, które ma szanse na ucieczkę ściąga na zabójcę wielkie nieszczęście. Dlatego szanujmy pająki.

 

The following two tabs change content below.
Avatar
Student I roku II stopnia Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na KUL oraz Politologii na UMCS. Pasjonat piłki ręcznej, fotografii i w zasadzie wszystkiego co dzieje się wokół. Wulkan energii, który nie umie usiąść na jednym miejscu na dłużej.