Bo ze śmiechem nie ma żartów

szwagryDzisiejszy YouTube to siedziba wielu osobistości, które osiągnęły popularność dzięki temu serwisowi. Owe zjawisko jest tam na tyle powszechne, iż otrzymali właściwe określenie – „Youtube’rzy”. W głównej mierze zasłynęli dzięki nieprzeciętnym koncepcjom działalności. Jednym ze sztandarowych przykładów jest kanał ŚmiechawaTV.

,,Wideodowcipy” autorstwa duetu ŚmiechawaTV poznałem przed rokiem. Piątkowego wieczoru, wróciwszy na weekend do domu, zastałem tatę z otwartym laptopem. Ojczulek, jako fan składanek pt. ,,We love Russia”, często buszuje w sieci poszukując kolejnych dawek śmiechu. Widząc swojego jedynaka zmarnowanego przez dwugodzinną podróż pociągiem od razu zaserwował mi coś na poprawę humoru.

Gość w okularach miał problem z szambem obok domu, więc poprosił o pomoc Szwagra – Złotą Rączkę we wszystkich dziedzinach. Po przybyciu na miejsce i wymianie uścisków dłoni dla dobrej inicjacji, obydwaj panowie wypijają po szklance Tadziusia (flaszka wódki będąca obowiązkowym rekwizytem każdego odcinka). Za moment Szwagier zdejmuje czapkę z logiem Unreal Tournament, aby zanurzyć się w odmętach serialowego szamba. Wypływa co chwilę, prosząc Antka o podanie kluczy z przyniesionej skrzynki narzędziowej. Źródłem problemów okazuje się zużyta podpaska. Po pracy, przy drugiej degustacji szlachetnego trunku, Szwagier puentuje:

,, – A ty się Antek ucz, bo potem będziesz całe życie tylko klucze podawał.”

Nazwa ,,videodowcip” nie jest przypadkowa. W fabułę każdego odcinka wpleciono tematy z powszechnie znanych kawałów. W świecie stworzonym przez Antka i Szwagra zobrazowane żarty nabierają dodatkowych kolorów. Wyglądają o wiele barwniej niż w formie usłyszanej od znajomego czy na ulicy.

Szwagry w Mońkach (ich rodzinna miejscowość w województwie podlaskim), co sobotę o poranku prezentują kolejny odcinek swoich przygód. W ciągu filmowej działalności wykreowali trzy serie, różniące się głównie formą.

1) Odcinki z serii U Szwagra – krótkometrażowe epizody o konkretnej fabule,

2) Szwagier Shot – miniatury trwające maksymalnie minutę,

3) Making of – prezentacja niepublikowanych ujęć z planu z komentarzem twórców.

ŚmiechawaTV poza wątkiem humorystycznym, wprowadza dygresję polityczną, a nawet społeczną. Bardzo często można usłyszeć w produkcjach konwersacje między głównymi bohaterami, odnoszące się do bieżących wydarzeń w Polsce i świecie. Grupą przez nich krytykowaną są przedstawiciele Narodu w Sejmie. Nie inaczej jest w aspekcie masowych emigracji Polaków za granicę w celu znalezienia pracy.

Każdy epizod emanuje pomysłowością i wysoką jakością wykonania. Na szczególną uwagę zasługuje odcinek pt.: Wesele U Szwagra. Ponad połowa scen została bowiem nakręcona w trakcie autentycznego wydarzenia, jakim był ślub Antka ze swoją narzeczoną Zosią. Jest to swoiste magnum opus w działalności Śmiechawy.

Niezawodowi aktorzy, poza kręceniem odcinków, są autorami ścieżki dźwiękowej oraz odrębnych projektów muzycznych. Szwagier, jako gitarzysta, zaprezentował dwa utwory tematyczne – Przyśpiewkę do kielicha oraz o ubiegłorocznych wyborach samorządowych. Na kanale mamy możliwość zobaczenia dwóch kawałków w gatunku disco polo pt.: Mistrz Podrywu, a także Odejdź w swoją stronę (z gościnnym udziałem SexiBoys).

Nie skłamiemy mówiąc, że ŚmiechawaTV w ciągu blisko dwóch lat istnienia została jedną z wielu ikon YouTube’a. Liczba 280 tysięcy subskrypcji to sukces pierwszej klasy. Ilość odsłon kultowego odcinka z szambem przekroczyła trzy miliony. Bez wątpienia takie statystyki mogą być tylko mocną motywacją ku pisaniu scenariuszy do kolejnych odcinków o przygodach Antka i Szwagra.

The following two tabs change content below.
Michał Abramek

Michał Abramek

Pochodzący z prowincjonalnego miasta w województwie lubelskim student Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, założyciel Agencji Reporterskiej "PassionTV" oraz kanału "Bez Cenzury". Preferuje zamiłowanie do starej, dobrej muzyki, jaka bawiła starsze pokolenia, zapalony fan rocka progresywnego, hard rocka i muzyki awangardowej bez ustanku poszukujący nowych, ciekawych brzmień.