Beksińscy – portret podwójny

beksińcy recPo raz pierwszy w otwartej działalności literackiej przychodzi mi napisać recenzję książki. Nie zrobiłbym tego, gdyby nie moja wyjątkowa fascynacja do jej bohaterów – ojca i syna. O jej wydaniu usłyszałem na samym początku 2014 roku, na miesiąc przed oficjalną premierą. Nabyłem ją w pewnej popularnej księgarni w Lublinie w przeddzień weekendu ostatkowego…

Zdzisław Beksiński – malarz pochodzący z podkarpackiego Sanoka, znany zarówno w Polsce jak i na świecie. Prywatnie człowiek skromny i wyciszony, utrzymujący rodzinę na początku z pracy w fabryce autobusów, później ze sprzedaży swoich dzieł sztuki. Są one specyficzne – malowane grozą i mrocznymi barwami. Zazwyczaj każdy ma w sobie jakieś przesłanie – zagłada, wojna, śmierć, nieszczęście, destrukcja… Wszędzie można znaleźć tego typu tematy.

Jego syn, Tomasz – prezenter muzyczny w Trójce, wielbiciel hammerhorrorów, wampirów i przede wszystkim – muzyki. Egocentryk z obsesją śmierci, nieszczęśnik poszukujący miłości. Próbował się zabić trzy razy, udało mu się za czwartym. Czterdzieści jeden jesieni.

Najnowsza książka Magdaleny Grzebałkowskiej to powieść biograficzna o podwójnej płaszczyźnie – faktografia Zdzisława Beksińskiego przerywana epizodami z życia jego syna. Oba tytułowe portrety są szczegółowe. Wraz z autorką śledzimy uważnie dzieje rodziny sanockiego malarza, wzloty i upadki obu panów oraz problemy egzystencjalne Tomasza. Książka bazuje na osobistych korespondencjach z przyjaciółmi i współpracownikami, notatkach oraz rozmowach autorki z osobami, które stykały się z bohaterami. Ich wypowiedzi są przytaczane w oryginalnym brzmieniu.

Całość jest specyficzna, co wyróżnia ją spośród innych wydawnictw tego typu. Poprzez jej karty, wzbogacone o fotografie z prywatnych albumów oraz reprodukcje dzieł Zdzisława Beksińskiego, poznajemy tryb życia, nawyki, poniekąd także natręctwa artysty oraz mamy okazję przyjrzeć się ekscentrycznym wyczynom elokwentnego prezentera radiowego. Przytaczane właściwie na każdej stronicy fragmenty korespondencji i notatek osobistych zawierają emocjonalne jak i wyjątkowo wstrząsające opisy przeżywania własnych problemów. W największym stopniu jest to widoczne w rozdziałach poświęconych Tomaszowi Beksińskiemu, zwłaszcza tych relacjonujących ostatni, najbardziej burzliwy okres jego życia, zakończony samobójstwem.

Książka rewelacyjna, wciągająca niczym thriller Stephena Kinga na tyle, że kiedy siedząc w pociągu w trakcie jednego z wielu powrotów do domu i obserwując smutny epilog żałowałem, że właśnie doszedłem do końca…

The following two tabs change content below.
Michał Abramek

Michał Abramek

Pochodzący z prowincjonalnego miasta w województwie lubelskim student Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, założyciel Agencji Reporterskiej "PassionTV" oraz kanału "Bez Cenzury". Preferuje zamiłowanie do starej, dobrej muzyki, jaka bawiła starsze pokolenia, zapalony fan rocka progresywnego, hard rocka i muzyki awangardowej bez ustanku poszukujący nowych, ciekawych brzmień.

Napisz komentarz