Avengers i spółka – 3 faza Uniwersum Marvela

is-marvel-still-trying-to-destroy-the-x-men-and-fantastic-four-434306Już niedługo na ekranach zagości kolejny, oparty na komiksie, blockbuster – Deadpool. Będzie brutalnie, ironicznie i bardzo niepoprawnie. Nowe podejście do opowiadania historii ze świata Marvela jest zapowiedzią trzeciej fazy Uniwersum. Jedno jest pewne, do kin udadzą się rzesze fanów, bo dziś nikt nie wyobraża sobie świata bez Marvela. Ta ogromna wytwórnia idealnie odnalazła się na rynku filmowym, tak jak kiedyś na rynku komiksowym. 

Założone w 1939 roku wydawnictwo, powoli, ale sukcesywnie zyskiwało na popularności. Dzięki świeżym pomysłom i dużej swobodzie autorów, stopniowo stawała się coraz groźniejszym konkurentem DC Comics (Batman, Superman, Wonder Woman). Z roku na rok Marvel wypuszczał coraz więcej komiksów o superbohaterach (i nie tylko). Do  najbardziej popularnych zaliczyć można takie tytuły, jak Kapitan America, Namora i Human Torch, do których sukcesywnie dołączały nowe postacie. Aż w 1963 roku powstał pierwszy komiks z serii The Avengers autorstwa Stana Lee i Jacka Kirby’ego. Do 1996 roku ukazały się 403 numery.

9780241183717Mnóstwo bohaterów, wrogów, zmian składu grupy. The Avengers przez ponad 30 lat przechodzili różne metamorfozy. Czasem ciężko się połapać, kto w którym momencie należał do zespołu, a kto nie. Kto był zaciekłym wrogiem, a kto tylko na chwilę przeszedł na którąś ze stron. Z pomocą przychodzi nam Marvel. Avengers. Encyklopedia postaci autorstwa Alana Cowsilla, która zwiera 207 stron charakterystyki dobrych i złych bohaterów świata The Avengers. Każda strona poświęcona jest jednej postaci. Znajdziemy na niej krótki opis, bio i poziom mocy. Opis składa się z kilku zdań, które przybliżają nam historię bohatera. Bio zawiera dane osobowe, wygląd, charakterystykę mocy oraz wymienionych sojuszników i wrogów. Dzięki tym danym możemy szybko znaleźć sieć powiązań między poszczególnymi bohaterami.

Dodatkiem na każdej stronie jest tabela poziomu mocy, która zawiera: emisję energii, siłę, wytrzymałość, walkę, inteligencję oraz szybkość. Jednak ten bonus, chociaż ciekawie wygląda, mało nam mówi – nie ma bowiem podanej skali, w jakiej przyznawane są punkty. Do tego same wyniki przy niektórych postaciach są nieco dziwne (Iron Man ma większą wytrzymałość od Wolverina, który posiada zdolność regeneracji i szpony z najmocniejszego z metali – adamantium), ale nie przeszkadza to w odbiorze książki. Dodatkowym atutem jest genialna kreska, którą narysowana jest każda z postaci. Dzięki temu znów, bez sięgania po komiks, możemy wejść w rysunkowy świat Marvela.

Marvel. Avengers. Encyklopedia postaci jest doskonałą pozycją dla każdego. Wierni fani The Avengers będą mogli odświeżyć sobie pamięć, a także uporządkować gromadzoną przez lata wiedzę. Ci, którzy przygodę z superbohaterami zaczęli od kreskówek albo od nowego filmu Marvela, mogą uzyskać potrzebne informacje, by lepiej zrozumieć zależności i motywacje bohaterów. Filmy bowiem są dużym uproszczeniem. Pierwszą produkcją był Iron Man i to właśnie jego oraz agenta Furego pokazuje się jako założycieli The Avengers, a z encyklopedii dowiemy się, że założycielem grupy był pierwszy Ant-Man (drugim był Scott Lang, który ukradł strój twórcy;zostało pokazane w zeszłorocznym filmie o człowieku-mrówce). Takie szczegóły pomogą nam lepiej rozumieć filmy Marvela, który w najbliższych latach szykuje sporą ofensywę. W obawie przed rosnącą siłą DC Comics i ich planami dotyczącymi przeniesienia na ekrany Ligi Sprawiedliwych zapowiedział trzecią fazę ekranizacji. I tak, w ciągu najbliższych 4 lat do kin trafi: Captain America: CIVIL WAR (6 maja 2016), Doctor Strange (4 listopada 2016), Guardians of The Galaxy 2 (12 maja 2017), Thor: Ragnarok (3 listopada 2017), Black Panther (6 lipca 2018), Avengers: Infinity War, Part 1 (11 maja 2018), Captain Marvel (2 listopada 2018),  Avengers: Infinity War, Part 2 (10 maja 2019) i  Inhumans (12 lipca lipca 2019).

marvel-vs-dc-civil-war-between-fans-marvel-vs-dc

Jak widać, najbliższe lata będą należeć do superbohaterów Marvela, a że większość z nich przewinęła się przez The Avengers, opisywana encyklopedia będzie bardzo dobrym kompendium do uzupełniania oraz potwierdzania swojej komiksowej wiedzy. Jesteśmy w drodze do uratowania królewny, obalenia złego czarodzieja, zwycięstwa i powrotu do kraju. Chcesz do nas dołączyć?– pyta Wolverine w jednym z komiksów. Warto spróbować.

The following two tabs change content below.