Amerykańska Creepypasta

American-Horror-Story-Season-1-New-Promotional-Poster-american-horror-story-24824740-1125-1500Decydując się danego wieczoru na film grozy, nigdy nie wybieram tego z gwiazdorską obsadą. Dlaczego? Ponieważ za każdym razem, kiedy znana twarz pojawi się na ekranie, automatycznie odbiera mi poczucie autentyczności zdarzeń. Mimo tych wszystkich odczuć, w ostatnim czasie skusiłam się na poznanie serialu  American Horror Story, który zachwycił mnie nieprzewidywalnością, oryginalnością, ukazywaniem przerażającej natury człowieka oraz nietuzinkowymi rolami gwiazd Hollywood. 

American Horror Story to amerykańska produkcja na pograniczu dramatu i horroru, która nadawana jest przez stację FX od 5 października 2011 r. Każdy z sezonów serialu posiada własny podtytuł oraz stanowi zamkniętą i kompletną opowieść. Seria pierwsza, w późniejszym czasie opatrzona podtytułem Murder House, opowiada o zdarzeniach w nawiedzonym domu, druga (Asylum) o egzystencji pacjentów i personelu szpitala psychiatrycznego, zaś trzecia (Sabat, ang. Coven) o czarownicach.

Przebrnąwszy przez wszystkie sezony omawianego serialu jestem skłonna stwierdzić, że od czasów kultowego i ocierającego się o horror Miasteczka Twin Peaks tylko The Walking Dead i właśnie AHS są przedstawicielami produkcji, które trzymają poziom dobrego horroru i nie bazują na wyżelowanych wampirach o twarzach modeli Armaniego, z dorysowanymi kaloryferami. Serial charakteryzuje się tym, że nie jest typowym straszakiem z wyskakującymi upiorami z szafy, lecz jest dziełem zawierającym pomysłowo i intrygująco zarysowanych bohaterów, z którymi łatwo można się utożsamiać. Całość budowana jest na pomysłach zaczerpniętych z kultowych filmów grozy takich jak: Królestwo, Dziecko Rosemary, czy Lśnienie, jednak w całkowicie odmienionej formie i przez to tej produkcji nie da się zamknąć w jednym schemacie.
Do tego wszystkiego należy dodać wspaniałą oprawę muzyczną, która nadaje serialowi niepowtarzalny klimat oraz w odpowiednich momentach przyprawia widza o dreszcze.

Jeżeli chodzi o obsadę serialu, moją największą uwagę przykuwa Jessica Lange (dwukrotna zdobywczyni Oscara za Tootsie oraz Błękit Nieba), której role w kolejnych sezonach AHS są ukoronowaniem  bogatej kariery aktorskiej.  Lange, kreując  wizerunki swoich całkowicie odmiennych od siebie bohaterek, w każdym z sezonów serialu ukazuje swój wspaniały kunszt aktorski. Raz wciela się w postać Constance, która jest jednocześnie przerażająca, zabawna, wzruszająca i enigmatyczna, a raz w siostrę zakonną Jude Martin – apodyktyczną intrygantkę gotową na wszystko.

American Horror Story to serial, który idealnie wpasowuje się w gust dzisiejszego widza. Bazuje na klasycznych motywach horroru, które zostają odpowiednio przekształcone i dopasowane do współczesnych historii, jakie mogłyby dziać się za „naszym płotem”. Wielkim plusem jest gra aktorska wspomnianej Jessicy Lange, Jamesa Cromwella, czy Zacharego Quinto. Obecność gwiazd w żaden sposób nie ujmuje serialowi autentyczności, a nawet dodaje mu smaku.

Ecran_Titre_d'American_Horror_Story

The following two tabs change content below.
Pola Rurarz

Pola Rurarz

Spec od portali społecznościowych
Dziewczę próbujące zostać poważnym dziennikarzem (jak jej to wychodzi- każdy widzi). Gorąca głowa, wszędzie jej pełno. Marzy o Grand Press, najpiękniejszych skinach w Aion'ie oraz szpilkach Louboutin. Nieokiełznana podczas potyczek wojennych w grach mmorpg. Roztargniona podczas zakupów w ciucholandach i item shopach. Zakochana w malarstwie impresjonistycznym, fantastyce, pięknych krainach Guild Wars'a oraz Geralcie z Rivii. ♥