„Alleluja, bo zakrólował Pan Bóg nasz Wszechmogący”

W piątkowy wieczór, 6 kwietnia, w Filharmonii Lubelskiej miało miejsce wyjątkowe wydarzenie – Wielki Koncert Wielkanocny. W programie znalazło się najsłynniejsze oratorium G. F. Händla Mesjasz.

Przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpili znakomici artyści:  Zespół Muzyki Dawnej Konfraternia Caper  Lublinensis , Chór Filharmonii im. H. Wieniawskiego Lutnia Lubelska, dyrygował Przemysław Fiugajski, a partie solowe śpiewali: Iwona Lubowicz, Jan Jakub Monowid, Rafał Grozdew  i Robert Gierlach.

Prawykonanie Mesjasza odbyło się w kwietniu  w 1742 w Dublinie. Libretto napisał Charles Jennens. Krytycy i publiczność od razu docenili dzieło, nazywając je najdoskonalszą kompozycją wszech czasów. Tekst oratorium składa się  z trzech części . W skład pierwszej wchodzą:  Zapowiedź przyjścia Mesjasza, Nadchodzący Sąd  i Proroctwo o Narodzeniu Chrystusa, Narodziny Mesjasza, Uzdrowienie  i Odkupienie Chrystusowe,  w skład drugiej części  wchodzą: Misja Mesjasza, Śmierć  i  Zmartwychwstanie Chrystusa, Wniebowstąpienie Chrystusa i Początek Głoszenia Ewangelii oraz Odrzucenie Ewangelii  Przez Świat, trzecia część zawiera : Dzień Sądu, Pokonanie Grzechu i Ostateczny Triumf Mesjasza.

Lubelscy melomanii  z pewnością byli usatysfakcjonowani. Oratorium doskonale wpisało się w podniosłą atmosferę niedawnych Świąt Wielkiej Nocy, skłaniało do refleksji nad tajemnicą  Zbawienia. Była to wyjątkowa uczta duchowa. Warto podkreślić, że wystąpili przed publicznością młodzi, utalentowani muzycy. Radosne Alleluja zabrzmiało aż dwa razy, również na bis.

Gdy wychodziłam z Filharmonii, pomyślałam, że na widowni nie było zbyt wielu młodych ludzi. Widziałam małe dzieci, które przyprowadzili ,dbający o ich wszechstronną edukację, rodzice. Pomyślałam, że  my studenci musimy sami zadbać o to, by  chociaż od czasu do czasu nakarmić duszę … pięknem. Zachęcam do odwiedzania Filharmonii, tym bardziej, że bilety nie są drogie, a kupienie karnetu na  kilka koncertów jeszcze obniża cenę ( 40 – 60 złotych ).  Oferta Filharmonii  jest bardzo bogata, na pewno każdy z Was znajdzie w niej coś dla siebie. Gorąco polecam.

 

 

 

The following two tabs change content below.