Ach ta wiosna!

21 marca, czyli kalendarzowy początek wiosny. Z dnia na dzień robi się coraz cieplej, wszystko budzi się do życia. Jednak niektórym osobom ta pora roku potrafi dać w kość i wywołać objawy, które stają się bardzo uciążliwe.

Kalendarzowa wiosna, jak co roku wypada 21 marca, jednak astronomiczna zaczyna się dzień wcześniej. Na tę porę roku czekamy z niecierpliwością. Szczególnie na coraz cieplejsze i dłuższe dni, rozkwitającą zieleń, ale przede wszystkim na schowanie głęboko w szafie zimowych ubrań. Niestety dla alergików nie jest to najlepszy czas. Spowodowane jest to unoszącymi się w powietrzu pyłkami, które powodują nieprzyjemne objawy takie, jak katar, kaszel, łzawienie czy kichanie. Już pod koniec lutego zaczęły pylić olcha oraz leszczyna, a teraz dodatkowo wierzba i topola. Mimo, iż jest to alergia sezonowa potrafi być uciążliwa, chociażby przez wymienione wyżej objawy. Osoby, które są uczulone na pyłki roślin powinny starać się unikać miejsc, gdzie poziom pyłków w powietrzu jest wysoki. Po powrocie do domu ważne jest, aby zmienić ubranie, gdyż pyłki łatwo się na nich osadzają. Ponadto, by dowiedzieć się, co powoduje uczulenie można wykonać badanie krwi lub testy skórne. Dobrym sposobem jest również zakładanie maski do oddychania, która ogranicza ilość wdychanego pyłku. Dla jednych wiosna to pora roku wyczekiwana z utęsknieniem, jednak dla innych niestety nie jest tak przyjazna i zamiast cieszyć się piękną pogodą, powoduje uciążliwe alergie.

The following two tabs change content below.
Dominika Karpinska

Dominika Karpinska

Studiuję dziennikarstwo i komunikację społeczną. Dobra kuchnia i sport to coś, co uwielbiam. Jestem bardzo ciekawa świata, marzą mi się podróże. Wolny czas lubię poświęcić na czytaniu dobrych książek.
Dominika Karpinska

Ostatnie wpisy Dominika Karpinska (zobacz wszystkie)