95 lat Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego

fot. Katarzyna Leszczyńska
fot. Katarzyna Leszczyńska

Katolicki Uniwersytet Lubelski powstał w 1918 roku. Jego założycielem był ks. Idzi Radziszewski. Właśnie dziś, 8 grudnia 2013 roku, nasza Alma Mater kończy 95 lat. Jest to najstarsza uczelnia w Lublinie, a od samego początku jej myślą przewodnią jest służba Bogu i Ojczyźnie. 

KUL szczyci się w całej Polsce bogactwem idei i wartości. Jest jedną z najbardziej znanych polskich uczelni na świecie. Gdy jesienią 1918 roku Uniwersytet rozpoczynał działalność, jego siedziba znajdowała się w Lubelskim Seminarium Duchownym. Właśnie tam, 8 grudnia 1918 roku, odbyła się inauguracja.  Składał się wówczas jedynie z 4 wydziałów: teologicznego, prawa kanonicznego i nauk moralnych, prawa i nauk społeczno – ekonomicznych, a także nauk humanistycznych. Inicjatywę założenia katolickiego uniwersytetu zaakceptował Episkopat Królestwa Polskiego. Dziś możemy się poszczycić większą ilością wydziałów i kierunków. Obecnie na KUL – u studiuje 16 142 studentów.

Przez długi okres KUL nie miał swojej własnej siedziby. Ksiądz Radziszewski podjął wiele starań, aby zlikwidować ten problem. W końcu udało mu się zdobyć gmach, w którym mieścił się szpital wojskowy. Dawniej budynek ten był własnością dominikanów – obserwantów. Szpital został przeniesiony do Chełma, a budynek przystosowano do działalności uniwersytetu. Niestety pojawił się kolejny problem. Zaraz po przeniesieniu KUL – u do nowej siedziby, zmarł założyciel – ksiądz Idzi Radziszewski. Przez te 95 lat miał wspaniałych następców. Dziś rolę Rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego sprawuje ksiądz Antoni Dębiński. Nasz Uniwersytet rozrósł także w wiele wspaniałych siedzib. W samym Lublinie poza Gmachem Głównym mamy również Collegium Jana Pawła II, Collegium Norwidianum, Collegium Iuridicum, Kampus „Poczekajka”, a także Kampus Wschodni.

Dziś, z okazji tak wspaniałej rocznicy od rana odbywały się uroczystości. Rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą w intencji pracowników, studentów oraz dobrodziejów uniwersytetu. W godzinach 10 – 15 goście mogli zwiedzić Muzeum Uniwersyteckie Historii KUL. My z całego serca życzymy naszej wspaniałej Uczelni samych takich pięknych rocznic, studentom jak najwięcej uśmiechu, a pracownikom wytrwałości.

The following two tabs change content below.
Katarzyna Leszczyńska

Katarzyna Leszczyńska

W Coś Nowego: tańczę, śpiewam, recytuję. Po prostu Kasia.