Słów kilka o owczarkach niemieckich

484887_593817593982317_1599500702_n
fot. Anna Bronisz

Owczarek niemiecki to najpopularniejsza rasa psa w Polsce. Polacy pokochali owczarki. Wszyscy dobrze pamiętamy „Szarika” z Czterech pancernych, „Cywila” z serialu „Przygody psa cywila” czy też „Alexa”, którego obecnie oglądać możemy na antenie TVP 1 w sadze „Komisarz Alex”. Kochamy te psy, zachwyciły nas swoją inteligencją oraz podziwiamy je za odwagę. Niestety, bardzo mało osób wie, jak prawidłowo zadbać o tę rasę.

Potencjał owczarka niemieckiego jest olbrzymi. Bardzo łatwo poddaje się tresurze, lubi się uczyć i sprawia mu to przyjemność. Właściwie każdy może wytresować owczarka. Nie trzeba oddawać go na tresurę. Wystarczy odrobina cierpliwości i czasu, a pies stanie się naszym najlepszym przyjacielem. Owczarki są niezwykle oddane swojej rodzinie. W razie niebezpieczeństwa gotowe są poświecić życie dla dobra człowieka. Cechuje je również wyjątkowa odwaga. Nie zawahają się zaatakować, jeśli stwierdzą, że jest taka konieczność. Oczywiście, jak wszystko, ma to swoje zalety, jak i wady. Dobrze jest mieć psa, który nas obroni, nie zawsze jest to jednak konieczne. Jakiś czas temu sama bardzo dotkliwie przekonałam się o ich oddaniu i odwadze. Mój pies rzucił się do ataku, gdy nie było takiej potrzeby. Bawiłam się z przyjaciółką, ona w żartach mnie pchnęła. Niby nic. Dla mnie to była zabawa, ale dla psa atak i konieczność obrony. W jednej chwili ruszył mi na pomoc. Udało mi się go zatrzymać w ostatnim momencie. Szczęki mojej suczki dzieliły centymetry od szyi przyjaciółki. To prawdziwy cud, że skończyło się tylko na rozerwanej bluzce. Ta sytuacja nauczyła mnie wielkiego szacunku dla tej rasy. Jestem zdania, że prawie każde złe zachowanie psa jest winą człowieka. Jeśli kiedyś uderzyłeś swojego psa, na przykład kiedy był szczeniakiem, nie zdziw się,że „odda” ci po paru latach. Pies nie zapomina. Pamięta każdą krzywdę, jaka została mu wyrządzona.

11262481_636452089787727_4305434024102246370_n
fot. Anna Bronisz

Dużym błędem, jest to, w jaki sposób karmimy nasze zwierzaki. Pies powinien co jakiś czas zmieniać karmę, nie może ciągle dostawać tej samej. Szczególnie dotyczy to owczarków niemieckich. Największą wadą tego psa jest ich wrażliwy żołądek.  Nie mogą jeść wszystkiego. Kości z kurczaka to dla nich prawdziwe zabójstwo (jak zresztą dla wszystkich psów). A prawe każdy z moich znajomych notorycznie podaje je swoim pupilom myśląc, że to ich przysmak i prawidłowy składnik diety. Konsultowałam to z wieloma weterynarzami i każdy z nich stanowczo odradzał podawanie psu kości drobiowych. Są za ostre, bardzo łatwo mogą przebić lub uszkodzić przewód pokarmowy zwierzęcia. I najważniejsze, pies nie może biegać zaraz po jedzeniu! Jeśli tylko mamy taką możliwość, powinniśmy ograniczyć aktywność naszego pupila na jakieś 30 min po posiłku. Jeśli pies będzie biegał bezpośrednio po tym jak zje, może skończyć się to skrętem żołądka. Dotyczy to każdego psa, jednak u owczarków niemieckich zdarza się wyjątkowo często. Mylne jest myślenie, że to wytrzymały i odporny na wszystko pies. Owszem, fizycznie na pewno tak jest. Dalekie spacery, bieganie, pływanie to to, co kocha. Uwielbia się męczyć. Jednak trzeba wiedzieć, kiedy aktywność fizyczna jest wskazana, a kiedy nie. Jeśli suczka jest w ciąży albo karmi szczenięta – nie powinna biegać. Powolny, długi spacer jest tym, czego w tym czasie potrzebuje. Bieganie za zabawką czy przy rowerze powinniśmy sobie darować. Dodatkowo polecam podawanie psu witamin, koniecznie w okresie ciąży i karmienia, ale również w czasie zimy i jesieni. Witaminy wzmocnią naszego psa i pozwolą przetrwać ten ciężki czas. Witaminy możemy kupić w każdym sklepie zoologicznym w rozsądnej cenie.

Owczarki niemieckie mogą mieć krótką lub długą sieć. Jeśli nasz pies ma krótką sierść, to właściwie nie musimy za dużo robić. Inaczej jest, gdy mamy długowłosego owczarka niemieckiego. Trzeba go często czesać, a nie każdy pies to lubi. Długa sierść po każdym deszczu się skleja, gromadzi się w niej dużo błota i piachu. Nie wygląda to ładnie i jest uciążliwe dla psa.

Jeśli odpowiednio zadbamy o naszego pupila i zaczniemy tresurę już od pierwszego dnia, gdy do nas trafi, pies będzie naszym najlepszym przyjacielem. Będziemy z niego dumni. Trzeba jednak poświęcać mu dużo czasu. Wspólna zabawa, spacer wzmacnia więź między psem, a jego właścicielem. Jeśli decydujemy się kupić psa, musimy się o niego troszczyć. Pies to żywa istota, członek rodziny i nie można go zostawiać samemu sobie.

The following two tabs change content below.
Anna Bronisz

Anna Bronisz

Studiuję dziennikarstwo i komunikację społeczną na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie. Interesuję się sportem. Do szaleństwa kocham piłkę nożną. Uwielbiam podróżować,poznawać nowych ludzi i inną kulturę. Muszę przyznać,że mam ciężki charakter i uparcie trzymam się swojego zdania, niestety nie zawsze wychodzi mi na dobre. Nie myślę o przyszłości. Żyję chwilą. Tym co jest teraz. Niezaprzeczalnie jestem optymistką. Wybrałam dziennikarstwo dlatego,że lubię pisać i dzielić się z czytelnikami swoim sposobem postrzegania świata.
Anna Bronisz

Ostatnie wpisy Anna Bronisz (zobacz wszystkie)