8 marca Międzynarodowy Dzień Kobiet

tumblr_o2owg8VSov1rrrkyio1_1280Wielbiona przez kompozytorów, muzyków, poetów i pisarzy. Na co dzień córka, matka, babcia, żona, kochanka, dziewczyna, narzeczona. To właśnie dziś, 8 marca obchodzone jest jej święto. Czego można jej życzyć w tym szczególnym dniu, gdybyśmy same miały to zrobić? Z pewnością byłoby to szczęście i prawdziwa miłość na całe życie. Zdrowie, które zawsze by dopisywało. Uroda, która wolno przemija. Zawodowe spełnienie i sukces. Grono oddanych, wiernych przyjaciół i wieczny zapas gotówki na drobne przyjemności.

Nie od dziś wiadomo, że kobiety pochodzą z innej planety. Jesteśmy kochane za naszą odmienność i naturę, ale czasem też potępiane. Jak czasem mawiają mężczyźni: kobieta to źródło wszystkich problemów i nieszczęść. Chociaż wielu szczerze przyznaje, że życie bez nas byłoby szare i nie miałoby sensu. Sam Julian Tuwim pisał:

A że Pan Bóg ją stworzył, a szatan opętał,
Jest więc odtąd na wieki i grzeszna i święta,
Zdradliwa i wierna, i dobra i zła,
I rozkosz i rozpacz, i uśmiech i łza…
I anioł i demon, i upiór i cud,
I szczyt nad chmurami, i przepaść bez dna.
Początek i koniec – kobieta – to ja.

Dzień kobiet to nie wymysł zdesperowanych singielek, szowinistek, czy aktywistek. Swoje początki ma w 1908 roku, w którym tysiące kobiet w Stanach Zjednoczonych postanowiło zmienić swój los. Dawniej uznawane za gorszą część społeczeństwa, bez przywilejów, równych praw i szacunku. Bez dostępu do nauki. Nie uważane za prawdziwe obywatelki kraju. Właśnie dziś mija 108 lat od dnia, w którym zrodził się bunt i strajk pracownic jednej z fabryk w Nowym Yorku. To właśnie tam kobiety od świtu do nocy pracowały w pocie czoła za marne wynagrodzenia, które nigdy nie dorównywały płacom mężczyzn. Chciały poważnego traktowania i właśnie w taki sposób zrodził się strajk. Na drodze do wyzwolenia stanął właściciel  fabryki, który bał się rozgłosu sprawy i zamknął w środku wszystkie pracownice. Finałem zdarzenia był wybuch pożaru, który pozbawił życia 129 kobiet. Rok później – 28 lutego odbyły się pierwsze obchody dnia kobiet upamiętniające to tragiczne wydarzenie.

www.kronikamontrealska.com
www.kronikamontrealska.com
www.dhm.de
www.dhm.de

Postacią, która bezpośrednio przyczyniła się do ustanowienia 8 marca Międzynarodowym Dniem Kobiet była Clara Zetkin, niemiecka działaczka ruchu robotniczego. Współzałożycielka Komunistycznej Partii Niemiec. Po upadku ustawy przeciwko socjalistom rozpoczęła pracę nad Socjalistycznym Ruchem Kobiet. Brała udział we wszystkich zgromadzeniach i pracach II Międzynarodówki (międzynarodowe stowarzyszenie partii i organizacji socjalistycznych) przed I wojną światową. Na jednym z tych zgromadzeń Clara Zetkin oddała głos w sprawie Międzynarodowego Dnia Kobiet. Święto po raz pierwszy obchodzone było w 1911 roku. W Polsce święto kobiet zagościło dopiero po okresie II wojny światowej. Początkowo źle odbierane, tak jak reszta nowo ustanowionych świąt przymusowych. Z biegiem czasu zyskało poparcie i popularność. Kobiety otrzymywały od kolegów z zakładów pracy życzenia i upominki typu: ręczniki, mydło, rajstopy oraz najbardziej kojarzony z tym okresem czerwony goździk. Podarunki były miłym gestem, jednak najważniejszym aspektem był dzień wolny od pracy, któremu towarzyszyły imprezy i prywatki zakrapiane alkoholem.

httpwww.kamienskie.info
httpwww.kamienskie.info

Do niedawna, a dokładnie do 1993 roku Dzień Kobiet był świętem państwowym, które było hucznie celebrowane w całym kraju. Do zmiany tego przywileju przyczynił się „rząd kobiet” prowadzony przez Hannę Suchocką, premier w latach 1992-1993, której rząd na wniosek NSZZ „Solidarność” uzyskał wotum nieufności.

www.i.iplsc.com
www.i.iplsc.com

Święto obchodzone jest w Albanii, Algierii, Armenii, Azerbejdżanie, Białorusi, Bośni i Hercegowinie, Brazylii, Bułgarii, Burkina Faso, Kamerunie, Chinach, Kubie, Włoszech, Laosie, Kazachstanie, Kirgistanie, Macedonii, Mołdawii, Mongolii, Czarnogórze, Polsce, Rumunii, Rosji, Serbii, Tadżykistanie, Ukrainie, Uzbekistanie, Wietnamie i Zambii. Każde z tych państw obchodzi je w inny sposób.

httpwww.drugieliceum.lm.pl
httpwww.drugieliceum.lm.pl

Na Ukrainie 8 marca jest dniem wolnym od pracy. W miastach organizowane są koncerty lub zabawy specjalnie dla płci pięknej. Mężczyźni najczęściej kupują kwiaty, perfumy lub czekoladki.
W Wietnamie ustanowione są dwie daty, tj. 8 marca i 20 października, w których obchodzi się to święto. Najpopularniejszym podarunkiem, tak jak to było w PRL-u, są goździki.
We Włoszech dzień ten obchodzi się bardzo hucznie. Przygotowania mogą trwać nawet kilka dni. Ulice przystrajane są girlandami, plakatami i zdjęciami. Według tradycji kobiety obdarowują się nawzajem prezentami. Słynnym podarkiem są gałązki akacji.
W Portugalii i Rumunii kobiety spędzają ten czas tylko we własnym gronie. Bawią się wspólnie na przyjęciach i uroczystych obiadach.
W Tunezji święto kobiet obchodzi się 13 sierpnia, natomiast w Armenii ludzie nie celebrują tylko jednego dnia. Święto trwa przez cały miesiąc. Międzynarodowy Dzień Kobiet został zmieniony na 7 kwietnia, i przyjął nazwę Święta Piękna i Macierzyństwa. Zmiana ta nie wszystkim przypadła do gustu, dlatego aby wszyscy byli usatysfakcjonowani postanowiono, że święto kobiet będzie rozpoczynać się 8 marca a kończyć – 7 kwietnia.

Jaki prezent będzie najbardziej odpowiedni na tę okazję? Dla kobiet nie ma to najmniejszego znaczenia. Najważniejsza jest pamięć i miły gest ze strony bliskich. Najsłynniejszą formą prezentu są kwiaty lub czekoladki. Z biegiem czasu prezenty zmieniają swoją formę. Dla osób bardziej nowoczesnych, szukających nowych wrażeń może być to zagraniczna wycieczka lub skok ze spadochronem. Nie wiele trzeba jednak, aby nas zaskoczyć, czasem wystarczy drobny upominek.

The following two tabs change content below.