8 marca – Dzień Kobiet, czy Dzień Praw Kobiet?

Międzynarodowy Dzień Kobiet zbliża się wielkimi krokami. Dlatego też zanim zaczniemy świętować, powinniśmy dowiedzieć się, dlaczego właściwie jest obchodzony i skąd tak naprawdę wzięło się to święto. Warto przypomnieć też, jakie były jego początki w Polsce oraz na świecie.

Należy cofnąć się do roku 1901 i historii Stanów Zjednoczonych, kiedy to powstała Socjalistyczna Partia Ameryki. Na początku dzięki swojej otwartości na wiele grup społecznych miała duże poparcie wśród robotników w dużych miastach i odgrywała ważną rolę w życiu politycznym. 28 lutego 1909r. zorganizowała pierwszy Dzień Kobiet, chcąc upamiętnić protest, podczas którego blisko 15 tysięcy pracowników branży odzieżowej domagało się praw ekonomicznych i politycznych. Jednocześnie upamiętniono strajk kobiet w fabryce bawełny z 1857r.

Dzień, w którym kobiety mogły zacząć walczyć o swoje prawa zaczął zdobywać większe zainteresowanie. Panie biorące udział w zjeździe Drugiej Międzynarodówki w Kopenhadze zaproponowały, aby 8 marca został ustanowiony Międzynarodowym Dniem Kobiet, mówiąc o potrzebie walki o prawa płci pięknej na całym świecie.

Niemiecka feministka Klara Zetkin – jedna z założycielek tego święta, była bardzo zaangażowana w jego przebieg. Właśnie dzięki niej, 19 marca 1911r. miało miejsce to ważne wydarzenie. Kobiety zaczęły walkę o równouprawnienie społeczne i ekonomiczne. Manifestując, przeszły ulicami miast niemieckich, szwajcarskich, austriackich i duńskich.

Przed I wojną światową zmagania kobiet łączono z demonstracjami antywojennymi. Wspólna manifestacja feministek i komunistów miała miejsce w Petersburgu 8 marca 1917r. Kilka dni później abdykował car, a rząd tymczasowy przyznał kobietom prawa wyborcze. Należy wspomnieć, że feministka bolszewicka Aleksandra Kołłontaj przekonała Lenina do ustanowienia 8 marca oficjalnym świętem w Rosji.

W Polsce święto stało się popularne w czasach PRL. Można je kojarzyć z symbolicznym goździkiem, czy hasłem „kobiety na traktory”. Obowiązkowo obchodzono je w zakładach pracy, czy w szkołach. Wręczano paniom rajstopy, ręcznik, kawę lub mydło, natomiast w latach 70. dołączyły również kwiaty.

Na koniec warto wspomnieć, że obecnie również są prowadzone manifestacje, połączone z happeningiem na rzecz równego traktowania. Współcześnie kobiety obdarowywane są przez mężczyzn kwiatami i różnymi podarunkami. Z pewnością jest to miły symbol i upamiętnienie historii, a przede wszystkim – wyraz szacunku dla każdej kobiety.

The following two tabs change content below.

Ewelina Mirocha

Jestem studentką I roku Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Uwielbiam wszystko to, co związane jest z modą. Wolny czas lubię spędzić z dobrą książką.

Ostatnie wpisy Ewelina Mirocha (zobacz wszystkie)