6 kwietnia – Dzień upamiętnienia ludobójstwa w Rwandzie

rwanda-199x3001W ciągu 100 dni w 1994 roku w Rwandzie miała miejsce masakra osób pochodzenia Tutsi dokonana przez ekstremistów Hutu. Poniosła ona za sobą około miliona ofiar.

Spór pomiędzy dwoma plemionami jest przykładem konfliktu etnicznego. Do 1959 roku Tutsi stanowili plemię dominujące, pomimo że 85% ludności należało do Hutu. W tym właśnie roku wybuchła wojna, którą zwyciężyli Hutu. Dopiero w 1993 roku Tutsi po kolejnych walkach zostali dopuszczeni do władzy. Pokonali reżim swoich przeciwników, nawet po ludobójstwie z 1994. Jego efektem była ucieczka z kraju 2 milionów Hutu w obawie przed karą. Uchodźców przyjęły kraje sąsiednie: Burundi, Tanzania, Uganda oraz Zair. Ludobójstwo to uznaje się za największą porażkę ONZ, ponieważ wyróżniało się niespotykaną liczbą zamordowanych w tak krótkim czasie.

Obecnie sytuacja w Rwandzie wydaje się pozornie stabilna, ponieważ przy władzy utrzymuje się reżim Tutsi. Brutalnie zwalcza on przejawy sporów na tle etnicznym, a w tym radykalną partyzantkę Hutu.

Wojna w Rwandzie była jedną z największych tragedii XX wieku. Społeczność międzynarodowa przez cały ten czas obojętnie patrzyła na masowe mordy.

Dziś obchodzony jest Dzień upamiętniający ludobójstwo w Rwandzie, które rozpoczęło się właśnie 6 kwietnie 1994 roku.

The following two tabs change content below.
Katarzyna Leszczyńska

Katarzyna Leszczyńska

W Coś Nowego: tańczę, śpiewam, recytuję. Po prostu Kasia.