3 maja – Dzień Słońca, Dzień Chorych na Astmę i Alergię, Dzień bez Komputera

sun-300x225Dziś 3 maja. Dla większości z nas jest to dzień kojarzący się jedynie ze Świętem Konstytucji Trzeciego Maja. Warto jednak pamiętać, że dzień ten niesie za sobą jeszcze kilka innych, bardzo interesujących świąt.Jest gwiazdą centralną Układu Słonecznego i stanowi główne źródło energii docierające na Ziemię. Jego ciepłe promienie ogrzewają nas i opalają. Każdy chyba jest szczęśliwy, gdy świeci słońce. W długi weekend niestety nie spełnia ono zbyt dobrze swojej roli i chowa się za chmurami. Mimo wszystko jednak nie powinniśmy na nie narzekać, dziś bowiem Dzień Słońca.

Wielu ludzi niestety może u siebie zauważyć uczulenie na promienie słoneczne. Alergików jest coraz więcej, a alergii nawet kilka rodzajów. Alergie wziewne objawiają się najczęściej w okresie wiosennym. Najczęściej alergenami wówczas są pyłki traw, drzew, zbóż. Ich objawami jest katar, kichanie, problemy z oddychaniem, zaczerwienienie i łzawienie oczu. Istnieją również alergie pokarmowe. Najczęstszymi alergenami tego typu są: mleko, jajka i orzeszki ziemne. Ich zażycie przez alergika może łączyć się z wymiotami, obrzękami na skórze, kichaniem, katarem, biegunką, łzawieniem oczu, a nawet zapaścią. Przy alergiach kontaktowych, które wywołać mogą: lateks, biżuteria, sierść zwierząt lub kosmetyki objawami są silne zapalenia skóry. W tym przypadku poza alergologiem może pomóc nam także dermatolog. Są jeszcze alergie iniekcyjne, które mogą być najbardziej niebezpieczne. Najczęściej objawiają się po zażyciu leków: antybiotyków, przeciwbólowych, a także tych stosowanych przy znieczuleniu anestezjologicznym. Niesamowicie częstym zjawiskiem u alergików jest rozwinięcie się astmy. Jest to choroba dróg oddechowych, najczęściej powodowana alergiami wziewnymi. Dziś obchodzimy Dzień Chorych na Astmę i Alergię.

3 maja niesie za sobą jeszcze jedno święto – Dzień bez Komputera. Wszyscy fani informatyki i gier powinni dziś przynajmniej ograniczyć użytkowanie swoich komputerów. Z całą pewnością wyjdzie Wam to na zdrowie. :)

The following two tabs change content below.
Katarzyna Leszczyńska

Katarzyna Leszczyńska

W Coś Nowego: tańczę, śpiewam, recytuję. Po prostu Kasia.

Napisz komentarz