27 października – Światowy Dzień Dziedzictwa Audiowizualnego

54346058_d7aba93469_oOdwołują się do oka i ucha. Zarówno do ludzi wykształconych, jak i niepiśmiennych. Dokumenty audiowizualne przekroczyły granice kultury i języka, a tym samym na trwałe zmieniły społeczeństwo.

Są niesamowicie istotne w dzisiejszych czasach. Stały się dopełnieniem dokumentów pisemnych. Dzięki nim utrata ważnych danych staje się mniej prawdopodobna. Materiały audiowizualne to m.in.: filmy, nagrania radiowe, reportaże, programy telewizyjne, czy fotografie.

Dyrektor generalna UNESCO, Irina Bokowa w swojej wypowiedzi stwierdziła, że: „Ochrona światowego dziedzictwa audiowizualnego oznacza zachowanie naszej zbiorowej pamięci i zagwarantowanie, że uda się przekazać je następnym pokoleniom. Musimy rozumieć przeszłość, aby kształtować wspólną przyszłość, opartą na dialogu i porozumieniu.”

Światowy Dzień Dziedzictwa Audiowizualnego powstał właśnie z inicjatywy UNESCO. Polska przystąpiła do jego obchodów w 2008 roku. Święto to jest ważne zwłaszcza dla dziennikarzy. Każdy  człowiek jednak powinien je obchodzić.

The following two tabs change content below.
Katarzyna Leszczyńska

Katarzyna Leszczyńska

W Coś Nowego: tańczę, śpiewam, recytuję. Po prostu Kasia.