26 października – Narodowy Dzień Sportu, Światowy Dzień Donacji i Transplantacji

sNie ma nic cenniejszego od życia ludzkiego. Powinniśmy dbać zatem zarówno o siebie, jak i o innych. Mówi się, że w zdrowym ciele zdrowy duch. Dlatego też należy się dobrze odżywiać i uprawiać gimnastykę. Zwłaszcza dziś, kiedy obchodzimy po raz pierwszy Narodowy Dzień Sportu. Pamiętajmy jednak, że nie tylko nasze życie jest ważne, ale także innych ludzi. Dlatego bądźmy świadomi, że możemy pomagać. Czasem życie drugiej osoby może znaleźć się właśnie w naszych rękach. Dzisiejszy dzień powinien nam to uświadomić. 26 października bowiem, to również Światowy Dzień Donacji i Transplantacji.

Dziś po raz pierwszy w naszym kraju odbywa się Dzień Sportu. W największych miastach znani sportsmeni prowadzą otwarte treningi. Święto powstało z inicjatywy samych sportowców, m.in.: Andrzeja Suprona, Pawła Januszewskiego, Marcina Żewłakowa, Piotra Świerczewskiego, Grzegorza Szamotulskiego oraz Iwony Guzowskiej. Ma na celu zarażenie Polaków pasją do sportu oraz zafascynowanie aktywnością fizyczną. Akcję wspiera Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Transplantacja to inaczej przeszczepienie narządów. Polega na pobraniu ich od dawcy i chirurgicznym wszczepieniu do organizmu biorcy. 26 października promuje świadome dawstwo narządów, szpiku oraz krwi. Zwraca uwagę na noszenie oświadczenia woli i możliwość oddania narządów po śmierci (donacja).

The following two tabs change content below.
Katarzyna Leszczyńska

Katarzyna Leszczyńska

W Coś Nowego: tańczę, śpiewam, recytuję. Po prostu Kasia.