22 Trójkowy Top Wszech Czasów – podsumowanie

topoficjalnyMamy za sobą XXII Trójkowy Top Wszech Czasów. Pod koniec roku 2015 słuchacze Programu Trzeciego wytypowali swoje 100 absolutów, a ranking, tradycją lat ubiegłych, został ujawniony w Nowy Rok na antenie radia.

Wiele osób zapewne chciałoby przeżywać pierwszy dzień roku w sposób, w jaki przeżyli go wielbiciele Listy Przebojów Marka Niedźwieckiego i inni zagorzali słuchacze Trójki. Czterech znanych prezenterów – sam Niedźwiecki, Piotr Baron, Piotr Metz i Piotr Stelmach – przez 13 godzin (!) prezentowali ponad sto legendarnych utworów wytypowanych w długoterminowym głosowaniu, które odbyło się jesienią 2015 roku. Jak co roku doszło do kilku zmian w zestawieniu. Jedni wskoczyli, drudzy nieco spadli.

Po raz dziesiąty miejsce pierwsze zajął utwór Dire Straits Brothers in Arms z płyty o tym samym tytule. Tuż za nim miejsce drugie zajął klasyk Starway to Heaven Led Zeppelin. W dalszym ciągu, patrząc na poprzednie notowanie Topu, z miejsca piątego na trzecie awansowało Bohemian Rhapsody Queen. Pierwszej dziesiątki nie opuścił również jedenastominutowy utwór formacji Archive pt. Again. W następnej kolejności odbyliśmy miłe spotkanie z Wish You Were Here Pink Floyd, Riders on the Storm The Doors, Imagine Johna Lennona i Child in Time Deep Purple. Szczytową dziesiątkę zamknęły klasyki Metallici – Nothing Else Matters oraz Epitaph King Crimson.

Największą rolę w tegorocznym notowaniu TOPu odegrali Pink Floyd. W ciągu trzynastogodzinnego maratonu muzycznego spotkaliśmy się z ich twórczością aż osiem razy:

 1. Money (miejsce 72)
 2. Time (53)
 3. Hey You (26)
 4. Comfortably Numb (25)
 5. Another Brick In The Wall (Part II) (22)
 6. High Hopes (17)
 7. Shine On You Crazy Diamond (15)
 8. Wish You Were Here (5)

Spośród najwyżej wyróżnionych wykonawców zespół Queen wystąpił czterokrotnie:

 1. We Are The Champions (111)
 2. Innuendo (78)
 3. The Show Must Go On (38)
 4. Bohemian Rhapsody (3)

Jedynka notowania, podobnie jak Queen, również pojawiła się cztery razy:

 1. Private Invastigations (98)
 2. Money For Nothing (55)
 3. Sultans of Swing (30)
 4. Brothers in Arms (1)

Sekcja polskich wykonawców rozpoczęła się od miejsca 112 utworem Andrzeja Zauchy Byłaś serca biciem. Obok tego dwukrotnie usłyszeliśmy Republikę (Odchodząc; Biała Flaga) oraz samego Grzegorza Ciechowskiego w Nie pytaj o Polskę. Miejsce 44 zajął Marek Grechuta z nieśmiertelnym Dni, których nie znamy. Pojawił się także Kazik z Kultem (Do Ani; 12 groszy; Arahja) oraz Sztywny Pal Azji (Wieża Radości, Wieża Samotności). Najwyżej został zanotowany Czesław Niemen z Dziwny jest ten świat – miejsce 14.

Prowadzący notowanie:

 • Marek Niedźwiecki (9:00-13:00)
 • Piotr Baron (13:00-16:00)
 • Piotr Metz (16:00-19:00)
 • Piotr Stelmach (19:00-22:00)

Nie sposób było odejść od radioodbiornika 1 stycznia 2016 zwłaszcza, kiedy coroczny TOP Wszech Czasów otworzyli Beatlesi kompozycją All You Need Is Love. Stopniowo rosnące emocje, szczególnie te przy zbliżaniu się do końca pierwszej dziesiątki zostają w głębi człowieka na bardzo długo. Taka okazja zdarza się raz na rok. Nie ma przyjemniejszej formy świętowania pierwszego dnia roku jak tylko z Programem Trzecim Polskiego Radia.

Playlista 22 Topu Wszech Czasów Trójki:

The following two tabs change content below.
Michał Abramek

Michał Abramek

Pochodzący z prowincjonalnego miasta w województwie lubelskim student Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, założyciel Agencji Reporterskiej "PassionTV" oraz kanału "Bez Cenzury". Preferuje zamiłowanie do starej, dobrej muzyki, jaka bawiła starsze pokolenia, zapalony fan rocka progresywnego, hard rocka i muzyki awangardowej bez ustanku poszukujący nowych, ciekawych brzmień.