22 grudnia – Święto Godowe Słowian

swietow2Dzisiejszy dzień niesie za sobą podobno przesilenie zimowe. Właśnie dlatego na ten dzień przypada etniczne święto Słowian. Jest to Święto Godowe, które obchodzili nasi pradziadowie.

Dzisiejszy dzień uznawany jest za początek nowego roku słonecznego oraz liturgicznego. Zwycięstwo światła nad ciemnością sprawia, że od dziś dnia będzie przybywać, a nocy ubywać. Swaróg (słońce) odzyskuje panowanie nad światem. Dlatego w ludziach wzrasta optymizm. U Słowian przesilenie zimowe poświęcone było duszom zmarłych przodków. Na cmentarzach palono ogniska i organizowano uczty rytualne, aby dusze mogły się ogrzać.

Podobno również zwyczaj kolędowania ma swoją genezę w Godowym Święcie. Noszone przez kolędników maszkary, swoje źródła mają w przedchrześcijańskich praktykach zaklinania urodzaju na Słowiańszczyźnie.

Są to tylko poszczególne ze słowiańskich obyczajów i tradycji. Warto jest zainteresować się słowiańską kulturą, która jest niesamowicie złożona i fascynująca. Zwłaszcza dziś. 22 grudnia – Święto Godowe Słowian.

The following two tabs change content below.
Katarzyna Leszczyńska

Katarzyna Leszczyńska

W Coś Nowego: tańczę, śpiewam, recytuję. Po prostu Kasia.