21 października – Dzień Bez Skarpetek

socksWiększość z nas może dzisiaj mieć problem z doborem ubrania. Polacy są znani z tego, że uwielbiają skarpety. Są one nieodłącznym elementem naszej garderoby. Nosimy je na co dzień: do spodni, legginsów, krótkich spodenek, adidasów, a nawet do klapek i sandałów.

Skarpetki stały się modne. Wśród kobiet furorę robią „stopki”, które nadają się do balerinek lub obcasów. Są one najkrótszym rodzajem skarpetek. Mamy jeszcze skarpety standardowe, długie (np. podkolanówki) oraz bardzo długie (zakolanówki).

Skarpety wykonane są z różnych materiałów, w zależności od ich przeznaczenia. Sportowe, uniwersalne i garniturowe produkowane są z bawełny. Skarpety specjalizowane (np. do butów narciarskich i górskich) tworzone są z wełny.

Istnieją specjalne skarpety zawierające inne włókna techniczne. Odpowiadają one za poprawę właściwości termicznych, antybakteryjnych, antygrzybiczych i antyzapachowych. Posiadają wzmocnienia w miejscach podatnych na przetarcie oraz wstawki z materiałów ułatwiających odprowadzanie potu i nadmiaru ciepła.

W skarpetkach dla dzieci, w celu bezpieczeństwa, na stopach pojawiają się specjalne wstawki, które uniemożliwiają poślizg.

I chociaż tak bardzo kochamy skarpetki, dziś musimy się bez nich obejść. 21 października bowiem to Dzień Bez Skarpetek.

The following two tabs change content below.
Katarzyna Leszczyńska

Katarzyna Leszczyńska

W Coś Nowego: tańczę, śpiewam, recytuję. Po prostu Kasia.