20 października – Międzynarodowy Dzień Kontrolera Ruchu Lotniczego, Światowy Dzień Statystyki

aeroplanSamoloty są środkami lokomocji, które mogą przetransportować nas w każdy zakątek Ziemi. Dzięki nim odległości pomiędzy kontynentami stają się zminimalizowane. Ludzie mogą latać nad morzami, oceanami, lądami. Kilka godzin i jesteśmy na wymarzonych wakacjach. Podobno samoloty uważane są za najbezpieczniejszy środek transportu. Sama maszyna jednak nie zapewni nam bezpieczeństwa. Do tego potrzebny jest sztab ludzi, których praca staje się niesamowicie odpowiedzialna.

Wiadomo, że na pierwszym miejscu stawia się tu pilota, który steruje wielkim, żelaznym ptakiem. Najbardziej odpowiedzialną pracę jednak ma kontroler ruchu lotniczego. Sprawuje on kontrolę nad samolotami przy pomocy wizualnej lub radaru. Ma za zadanie prowadzić bezpieczny i płynny przepływ ruchu lotniczego. Jest to jeden z zawodów, który charakteryzuje się znacznym poziomem stresu. Wszystko przez wielką odpowiedzialność, która spoczywa na barkach każdego z kontrolerów.

Życzymy im zatem sokolego oka i spokojnych dyżurów. 20 października – Międzynarodowy Dzień Kontrolera Ruchu Lotniczego. Święto to upamiętnia stworzenie w 1961 roku Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Kontrolerów Ruchu Lotniczego.

Dzisiejszy dzień niesie za sobą jeszcze jedno święto. Mianowicie – Światowy Dzień Statystyki. Jest to nauka, której przedmiotem badań są metody pozyskiwania i prezentacji, a przede wszystkim analizy danych opisujących różne zjawiska. Święto to jest ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy Komisji Statystycznej ONZ. Obchodzimy je od 2010 roku.

Uwaga: Jest to Światowy Dzień Statystyki, czyli święto międzynarodowe. W Polsce bowiem świętujemy również Dzień Statystyki Polskiej, przypadający na 9 marca. Uchwalony został na zebraniu Komitetu Statystyki i Ekonometrii PAN (Polskiej Akademii Nauk).

The following two tabs change content below.
Katarzyna Leszczyńska

Katarzyna Leszczyńska

W Coś Nowego: tańczę, śpiewam, recytuję. Po prostu Kasia.