19 października – Dzień Normalizacji

bell

Normalizacja to opracowywanie i stosowanie nom. Jej wynikiem jest ujednolicenie różnych produktów, procesów, systemów, czy instytucji.

Współcześnie najbardziej znaną organizacją normalizacyjną jest Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna – założona w Londynie. W Polsce taką rolę pełni Polski Komitet Normalizacyjny, działający od 1993 roku.

Jest to jednak patrzenie na normalizację z jednej, technicznej strony.

Również w statystyce możemy się spotkać z pojęciem normalizacji. Jest to wówczas procedura wstępnej obróbki danych. Dzięki niej mamy możliwość późniejszego porównywania ich i dalszej analizy.

W dziedzinie informatyki normalizacją nazwiemy proces eliminujący powtarzające się dane w relacyjnej bazie danych. Innymi rzecz ujmując  chodzi o trzymanie danych w jednym miejscu. Zwiększa to bezpieczeństwo danych oraz zmniejsza ryzyko powstawania niespójności.

Wszystkie te informacje są bardzo skomplikowane, zwłaszcza z punktu widzenia humanisty. Dzisiaj jednak stają się niesamowicie istotne. 19 października obchodzimy bowiem Dzień Normalizacji. Wszystkim, którzy są z nią związani, w którejkolwiek z wyżej wymienionych dziedzin, życzymy wszystkiego najlepszego!

The following two tabs change content below.
Katarzyna Leszczyńska

Katarzyna Leszczyńska

W Coś Nowego: tańczę, śpiewam, recytuję. Po prostu Kasia.

Napisz komentarz