19 listopada – Dzień Toalet

toaletkaSą z całą pewnością niezwykle potrzebne każdemu człowiekowi. Toaleta to nie tylko pomieszczenie sanitarne. Może być nią również tzw. „gotowalnia”. Toalety same w sobie były częstym motywem malarskim. Nic więc dziwnego, że również otrzymały swój dzień. 19 listopada – Dzień Toalet

Toalety, jako ubikacji, chyba tłumaczyć nie muszę. Bardziej interesująca jest „gotowalnia”. Otóż, może być to garderoba oraz toaletka dla kobiet. Garderoba służy do przechowywania ubrań – jest to pomieszczenie, nie mylić z szafą. Toaletka natomiast jest to mebel z umocowanym na stałe lustrem, służący do przechowywania kosmetyków i ozdób oraz czesania się i malowania.

Obrazy z motywem toalety, które są najbardziej znane to: Toaleta Diany oraz Toaleta Wenus. Pierwszy z nich namalował Jan Varmeer. Obraz przedstawia pięć kobiet – boginię Dianę oraz jej towarzyszki. Jedna z nimf obmywa stopy bogini. Toaleta Wenus jest obrazem namalowanym przez Francesca Albani. Jest to włoski malarz barokowy. Obraz przedstawia idylliczną scenę, sielankę, w której centrum jest Wenus, a obok niej bawią się dzieci, które są symbolem radości.

The following two tabs change content below.
Katarzyna Leszczyńska

Katarzyna Leszczyńska

W Coś Nowego: tańczę, śpiewam, recytuję. Po prostu Kasia.

Napisz komentarz