16 listopada – Dzień Tolerancji

tolNikt z nas nie chce być wytykany palcami, ani prześladowany. To, że jesteśmy katolikami nie oznacza, że mamy obrażać inne wyznania. Tak samo jest z kolorem skóry, czy poglądami. Powinniśmy uczyć się akceptować „innych” od nas i zważać na uczucia drugiego człowieka.

Tolerancja jest to akceptowanie drugiego człowieka, bez względu na to, czy w jakiś sposób różni się od nas. Powinna mieć granice, jak wszystko, ale również powinna być przestrzegana. Przekonanie, jak wielu ksenofobów, homofonów i rasistów  jest na świecie, może budzić odrazę. Nikt nam nie każe zaakceptować drugiego człowieka na siłę, ale nie musimy się z naszą nienawiścią obnosić.

Ostatnio w Lublinie rozpoczęła się akcja, która może nauczyć wielu tolerancji. W autobusach i trolejbusach MPK, nazwy przystanków czytają przedstawiciele czeczeńskiej społeczności. Oczywiście robią to po polsku. Poza tym nie wszystkie przystanki są przez nich czytane, tylko wybrane. Mimo wszystko wzbudza to wielkie oburzenie wśród pasażerów. Ostatnio, jadąc trolejbusem, byłam świadkiem takiego oburzenia. Pewna Pani zaczęła przeżywać, że przystanki są czytane w języku rosyjskim (są czytane po polsku, a Czeczeni to nie Rosjanie!) i biedna nie miała z kim o tym porozmawiać. Zaczepiała chyba wszystkich pasażerów. Mnie oczywiście też, ale moja odpowiedź jej się nie spodobała i stwierdziła, że „młodzi i tak tego nie zrozumieją”.

Każdy z nas ma prawo do własnych poglądów. Nie wszystkimi jednak musimy się dzielić z całym światem. Oczywiście różne „mniejszości” też to powinno dotyczyć. Polacy ogólnie mają problem z tolerancją. Dziś jednak postarajmy się być trochę bardziej tolerancyjni. 16 listopada – Dzień Tolerancji.

The following two tabs change content below.
Katarzyna Leszczyńska

Katarzyna Leszczyńska

W Coś Nowego: tańczę, śpiewam, recytuję. Po prostu Kasia.

Napisz komentarz