Pozowanie – pomoc czy wróg zawodnika?

Pozowanie jest nieodłącznym elementem przygotowania scenicznego. Dlaczego więc tak wiele osób o nim zapomina?

Jeżeli masz dobry produkt, chcesz go pokazać z jak najlepszej strony, aby zrobił wrażenie. Dlaczego więc nie zrobisz tego z ciałem? Umiejętne pozowanie pozwala zakryć nasze mankamenty, niedociągnięcia i wyprzeć na pierwszy plan nasze mocne strony. Jednak… Potrafi zepsuć równie dużo, jeżeli nie będziemy dbać o ten aspekt przygotowań, nasza masa mięśniowa i separacja może nie wystarczyć, aby zająć odpowiednią lokatę.

Temat pozowania poruszany jest na okrągło, jednak ciągle jest zaniedbywanym elementem przygotowań. Zaczynając naukę miesiąc przed wyjściem na scenę, nie nauczymy się odpowiedniej prezentacji mięśni. Dlaczego? Wycieńczenie przedstartowe, problemy z koncentracją, a nawet brak energii, wyjaśnione?

Znalezione obrazy dla zapytania pozowanie układ dowolnyW takim razie przejdziemy teraz do układu dowolnego. Część pozowania, która w bardzo dużej części wygląda źle, nieestetycznie, nieprzyjemnie dla oka. Jest to moment kiedy jesteśmy na scenie sami, cała uwaga skupiona jest na nas, a więc trzeba tylko i aż tyle wywrzeć wrażenie na sędziach i publiczności. Dlaczego tylko? Jesteśmy na scenie sami, nie ma przy nas przeciwników, a więc mniejsza presja. Jesteśmy dobrze przygotowani i pewni scena będzie płonąć pod naszą horografią. Idealny moment, kiedy oczy każdego są zwrócone tylko i wyłącznie na nas. Więc, dlaczego aż tyle? Musimy dać tak spektakularny popis, żeby każdy go zapamiętał, musimy wywrzeć wrażenie na ludziach naszym stylem na tyle, żeby podnieść całą sale!

 

Znalezione obrazy dla zapytania paweł fillebornRozmawiając z Panem Pawłem Fillebornem (byłym kulturystą, działaczem sportowym, a aktualnie współzałożycielem Polskiego Związku Kulturystyki i Trójboju Siłowego, a od roku 1998 prezesem tego związku oraz aktywnym sędzią) odniosłem wrażenie, że większość zawodników nie potrafi zaprezentować się na scenie lub robi dyskwalifikujące ich błędy. Układy dowolne są niedopracowane, pozowanie jest w opłakanym stanie, a sama prezentacja jest nieadekwatna do formy jaką prezentują. Elementy takie jak nadgarstek na zewnątrz, do wewnątrz w pozie Line Up, to już dodatki.

 

Dopóki nie opanujesz podstawowego pozowania, nie bierz się za elementy, które są dodatkami. Skoro tak ważne persony jak prezes Związku PZKFiTS czy sam Arnold Schwarzenegger mówią, jak zaniedbany jest ten element, musisz zdać sobie sprawę jak wiele pracy powinieneś w niego włożyć.

To właśnie odpowiednia prezencja na scenie jest kluczem do sukcesu, zakładając że forma jest przynajmniej bardzo dobra. Skupując się na tym elemencie, będziesz miał pewność, że przygotowałeś się pod każdym możliwym aspektem, a mając świadomość tego, że większość osób zaniedbuje ten element, możesz być pewny, że dostaniesz lepsze noty na scenie.

The following two tabs change content below.
Avatar

Emil Nowak

Zawodowo zajmuję się prowadzeniem osób pod względem treningowo-dietetycznym oraz motywuje. Szereg kursów, na które uczęszczam pozwala mi dotrzeć do człowieka i pomóc mu na tyle, na ile On sam potrzebuję Moimi zainteresowaniami są: Szeroko pojęta kulturystyka(anatomia, biomechanika, odżywianie, periodyzacja treningowa, farmakologia(w której widzę szczególne zamiłowanie)), motywacja i pomoc innym, ale również rozwój osobisty na każdej możliwej płaszczyźnie.