11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości

SONY DSC11 listopada jest dla Polaków dniem wyjątkowym. Polska przez wiele lat była pod zaborami: rosyjskim, pruskim i austriackim. Po 123 latach, właśnie tego dnia w 1918 roku, odzyskaliśmy niepodległość. Dlatego, co rok organizowane są w całym kraju uroczystości, upamiętniające to wydarzenie.

11 listopada jest świętem państwowym, ustawowo wolnym od pracy. W każdym mieście, z tej okazji, dzieje się coś szczególnego.

W Lublinie uroczystości rozpoczęły się o godzinie 9, specjalną sesją Rady Miasta Lublina. O 10, w katedrze lubelskiej odbyła się Msza Św., w intencji Ojczyzny. Od 11:45 zaczynają się główne uroczystości na Placu Litewskim. W godzinach 11:15 – 12 zaplanowany jest przemarsz ul. Królewską, ul. Krakowskie Przedmieście, pl. Litewski.

W moim mieście, w Świdniku, każdego roku organizowane są Biegi Niepodległościowe. Tradycją stało się bieganie od malucha do starszaka. Mianowicie, biegają zarówno przedszkolaki, jak i seniorzy. Dzieci z rodzicami, dzieci z podstawówki, gimnazjum, liceum. Na końcu odbywa się bieg główny, w którym każdy może wciąć udział. Dla zwycięzców przewidziane są nagrody, ale każdy z uczestników ma szansę na podarunek. Po dekoracji odbywa się losowanie nagród, spośród wszystkich biorących udział.

A jak ten szczególny dla Polski dzień obchodzony jest w Waszych miastach? W jaki sposób Wy sami świętujecie? 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości.

Wstań, Polsko moja!
Uderz w czyn.
Idź znów przebojem w bój szalony!
Już płonie lont podziemnych min —
Krwawą godzinę biły dzwony —
Zerwane pęta — Uderz w czyn! —

Wstań Polsko moja!
Strząśnij proch!
Żałosne marzeń ucisz łkania,
Za Tobą zimny smutków loch —
Przed Tobą świty zmartwychwstania,
Z angielskich skrzydeł strząśnij proch!

Wstań, Polsko moja!
W ogniach zórz!
Nowe się szlaki krwawią Tobie!
O, lżej Ci będzie w gromach burz,
Niźli w zawiędłych wspomnień grobie,

Wstań, Polsko moja, w blaskach zórz!

/Józef Mączka – Wstań, Polsko moja/

The following two tabs change content below.
Katarzyna Leszczyńska

Katarzyna Leszczyńska

W Coś Nowego: tańczę, śpiewam, recytuję. Po prostu Kasia.