1 kwietnia – Prima Aprilis, Lany Poniedziałek, Międzynarodowy Dzień Ptaków, Dzień Ryby

lp-300x2102Witam wszystkich ciepło, mam nadzieję że nie przemokliście jeszcze do suchej nitki?Dziś 1 kwietnia. W tym roku z całą pewnością niesamowicie wesoły. Po pierwsze mamy Prima Aprilis. Daliście się nabrać? A może sami jesteście mistrzami kawałów?

W tym roku wraz z pierwszym kwietnia nadeszło jeszcze jedno bardzo wesołe święto. Śmigus – Dyngus. Jest to słowiański zwyczaj na stałe powiązany z Poniedziałkiem Wielkanocnym. Pierwotnie polegał na symbolicznym biciu witkami wierzby lub palmami po nogach. Do dziś w niektórych rejonach Polski, np.: na Kaszubach te zwyczaje mają miejsce. Bardziej pospolitym jednak przejawem „Dyngusa” jest polewanie się wodą. Na początku symbolizowało to oczyszczenie z brudu i chorób, a w późniejszym czasie także z grzechu. Mówi się również, że panna która nie została oblana przez kawalerów nigdy nie wyjdzie za mąż.

1 kwietnia to także Międzynarodowy Dzień Ptaków. Święto to zostało ustanowione w 1906 roku podczas ratyfikacji Konwencji o ochronie ptaków pożytecznych dla rolnictwa. Pamiętajcie zatem żeby dzisiaj nie oblewać wodą gołębi na Placu Litewskim. ;)

Francuzi obchodzą dziś jeszcze jedno święto – Dzień Ryby. Z całą pewnością po ślimakach, żabich udkach i francuskich bagietkach jest to ich narodowy przysmak.

The following two tabs change content below.
Katarzyna Leszczyńska

Katarzyna Leszczyńska

W Coś Nowego: tańczę, śpiewam, recytuję. Po prostu Kasia.