1 grudnia – Światowy Dzień Walki z AIDS

aidsNadszedł grudzień, a wraz z nim nowa porcja świąt nietypowych. Ja powoli nastrajam się na święta i śnieg, robiąc zapasy na zimę. Ale spokojnie, nie zapadam w sen zimowy. W dalszym ciągu będę dodawać świeżą porcję informacji odnośnie danego dnia. Dzisiaj na poważnie…

Dzisiejsze święto jest niezwykle ważne. Ma na celu uświadomienie zagrożenia, jakie niesie za sobą wirus HIV. Wszczepia ludziom intuicję ostrożności. Tego dnia zapalane są znicze i świece symbolizujące ofiary AIDS. Symbolem solidarności z zakażonymi jest czerwona wstążka, którą przywdziewają uczestnicy różnych akcji. Dziś, na całym świecie, organizowane są konferencje, happeningi oraz akcje edukacyjne, dotyczące profilaktyki AIDS.

AIDS jest ciężką i śmiertelną chorobą. Wirus HIV nie jest jednak zakaźny. Nie można sięAIDS (1) nim zarazić, tak jak np. grypą. Dlatego też nie powinniśmy się bać przebywania w jednym pomieszczeniu z osobą chorą, ani rozmawiania z nią. Najbardziej znane metody zakażenia się tą chorobą to: kontakty seksualne z osobą zakażoną, zainfekowanie poprzez transfuzję krwi, w czasie ciąży, porodu lub karmienia piersią. Po zakażeniu może wystąpić wysoka gorączka, powiększenie węzłów chłonnych, zapalenie gardła, plamisto – grudkowa wysypka, bóle mięśni i stawów. U osób z pełnoobjawowym zakażeniem AIDS może dojść nawet do zmian we wszystkich narządach i układach. Mogą pojawić się choroby nowotworowe, posocznice, zapalenie płuc, gruźlica, a także zmiany w układzie nerwowym, bądź pokarmowym.

AIDS jest okropną chorobą. Na całym świecie choruje na nią około 38 milionów osób. Codziennie zarażają się nią tysiące ludzi. Bądźmy świadomi i uświadamiajmy innych. Może się to przytrafić każdemu z nas. 1 grudnia – Światowy Dzień Walki z AIDS.

The following two tabs change content below.
Katarzyna Leszczyńska

Katarzyna Leszczyńska

W Coś Nowego: tańczę, śpiewam, recytuję. Po prostu Kasia.

Napisz komentarz